Konferencja „Małe miasta. Dom Polski”.

W sobotę 26 września w Dynowie (obrady w Harcie) spotkali się miłośnicy małych miejcowści na Konferencji „Małe miasta. Dom Polski”.
Prof. Uniwersytetu w Białymstoku Mariusz Zemło od wielu lat realizuje na Podkarpaciu ( na terenie małych miasteczek) i w Supraślu cykl konferencji „Małe miasta”.

W Dynowie spotkali się przedstawiciele miast i miasteczek z wielu stron Polski. Prelegenci reprezentowali następujące instytucje i organizacje:
Samorządowe Muzeum Ziemi Strzyżowskiej;
Bibliotekę Publiczną w Głogowie Małopolskim;
Politechnikę Wrocławską;
Uniwersytet Jagielloński;
Podkarpackie Centrum Kształcenia Nauczycieli;
Uniwersytet Rzeszowski;
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dynowie;
Stowarzyszenie „Lasowiacy” z Głogowa Małopolskiego;
Stowarzyszenie Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemni Futomskiej;
Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszowską Szkołę Wyższą;
Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie

Uczestników konferencji przywitali: Burmistrz Miasta Dynów- Zygmunt Frańczak i Kierownik Zakładu Socjologii Wiedzy i Edukacji – Mariusz Zemło.

Poniżej przedstawiamy fragment informacji prasowej opracowanej przez Aleksandrę Fandrejewską-Tomczyk

„Większość z nas żyje w małych miejscowościach, a publikacje zwykle dotyczą tego jak żyje się w wielkich miastach – uważa Mariusz Zemło, socjolog, prof. Uniwersytetu w Białymstoku, pomysłodawca dynowskiej konferencji. Sobotnie spotkanie było dwudziestym dziewiątym. – Prof. Zemło zaczął organizować konferencje poświęcone współczesnemu i historycznemu życiu w małych miejscowościach w 2000 roku. Dotąd odbyło się 28 spotkań, siedem z nich – na Podkarpaciu. Konferencja w Dynowie była 29. Sesją. Zwieńczeniem każdej jest publikacja. Tak też stanie się w przypadku tej konferencji. Książka zostanie wydana w przyszłym roku.

Konferencja jest częścią projektu „Daleko do miasta: narracje o kulturze lokalnej” Vol 2. DOM. Zorganizował go Miejski Dom Kultury w Dynowie.

– Dynów to niewielkie miasteczko. Od kilku lat tu mieszkam i szefuję Miejskiemu Domowi Kultury. Gdy jako MOK przygotowaliśmy się do realizacji projektu „Daleko do miasta: narracje o kulturze lokalnej” zaczęliśmy się zastanawiać nad znaczeniem domu. Czy ze względu na to, iż z małego miasteczka jest daleko do kina, do teatru, na wystawę czy do uczelni, to pełni on inną rolę niż w dużym mieście? Czy pomaga rozbudzić ciekawość świata, zachować tradycję, staje się centrum kultury i sztuki. – opowiedziała Aneta Pepaś – Skowron, organizatorka projektu. I dodała: – Jeśli przed konferencją wydawało się nam, że tak jest, to po wysłuchaniu referatów wiemy już o tym na pewno”.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili sie do jej organizacji. Szczególnie Jednostce OSP w Harcie za udostępnienie Domu Strażaka. Kapeli Ludowej „Dynowianie” za wspaniały koncert. Paniom z firmy cateringowej „Malinowe Babeczki” za przygotowanie poczęstunku dla wszystkich uczestników konferencji.

Dziękujemy Arkadiuszowi Banasiowi za profesjonalną obsługę multimedialną. A Jankowi Hadamowi za całodniową dokumentację fotograficzną. Firmie Jakuba Piskorka za realizację filmową a Januszowi Kędzierskiemu i Łukaszowi Dominowi za organizację wystawy, stoisk z publikacjami oraz sprawy organizacyjne. Jesteśmy wdzięczni wolontariuszom kultury za pomoc przy stoiskach z publikacjami podczas konferencji: Mai Kaczorowskiej, Hani Marszałek, Sabinie Banaś, Zosi Malinowskiej. Bardzo dziękujemy Basi Gudyka z Harty za sprawną organizację kuchni, wydawania posiłków i moc uśmiechu.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje”


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *