Dynowskie Sobótki

Widowisko „Dynowskie Sobótki” składa się z dwóch części: muzycznej i tanecznej inspirowanej utworem „Pieśń świętojańska o Sobótce” aut. Jana Kochanowskiego oraz dynowskich poetów.

Najważniejszą częścią widowiska jest autorska muzyka Daniela Maziarza, który do utworu Jana Kochanowskiego stworzył niepowtarzalne aranżacje. Wartością nadrzędną jest sam tekst, który pisany w XVI w. niesie ponadczasowe treści. Zespół muzyków z Dynowa wraz z chórem młodzieżowym prowadzonym przez Wiolettę Pietrzak prezentuje wyjątkowy poziom muzyczny i wokalny.

Drugą część spektaklu stanowi taniec w wykonaniu młodzieży, która w tym roku samodzielnie pracuje nad choreografią oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Każda z etiud tanecznych wzbogaca widowisko o wrażenia wizualne: m.in. tańce gromadne przy ognisku z użyciem tradycyjnych ziół miłosnych, etiudy taneczne inspirowane tradycyjnymi tańcami z naszego regionu i oczywiście rzucanie wianków do Sanu w wykonaniu młodzieży.
Widowisko prowokuje do spojrzenia na tradycje sobótkowe jako ważny element integracji społeczności lokalnej, wartości płynące z tradycji konkretnego miejsca (okolice Sanu). Ponadto daje możliwości uczestnictwa w wydarzeniu, które przywołuje stare teksty w nowych aranżacjach muzycznych.

Program:
Godz. 18.00 etiuda taneczna w wykonaniu młodzieży nad rzeką San/ dawne „murki” przy ul. Plażowej. Następnie przejdziemy korowodem na teren Ośrodka „Błękitny San”/ pole namiotowe na dalszą część wieczoru sobótkowego.

18.30 Koncert zespołu sobótkowego wraz z chórem młodzieżowym

19. 30 Pokaz w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”

20.00 Koncert zespołu „Lirepi” z Bieszczad

21.00 Pokaz Teatru Ognia „Aurola” z Rzeszowa

WYKONAWCY:

Zespół Lirepi:
Skład: Marta Grzybowska i Mariusz Stępień
Lirepi – zespół muzyczny z Bieszczad. Na koncertach usłyszycie repertuar autorski tworzony przez oboje muzyków; folkowe, bieszczadzkie pieśni; covery poezji śpiewanej, bluesa, rocka.

Teatr Ognia „Aurola” z Rzeszowa
Mówią o sobie: „Jesteśmy grupą kobiet która tworzy spektakularne show porywające tłumy. Występujemy na wszelkiego rodzaju uroczystościach oraz imprezach. Gwarantujemy niesamowite emocje , świetną zabawę”

Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”
Dorobek Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” to przede wszystkim roztańczona i rozśpiewana młodzież. Ta starsza, znajdująca się na uczelniach, często kontynuuje taniec w innych zespołach folklorystycznych. W grupach dziecięcych tańczą dzieci tancerzy z lat 80 – tych, a ich rodzice tańczą w grupie dorosłej, działającej od 6 lat. Celem naszym jest skupienie jak największej liczby dzieci i młodzieży, która w sposób artystyczny będzie krzewić w kraju i świecie piękno polskiego folkloru oraz przypominać tańce historyczne, dworskie, które przyczyniły się do kształtu wszystkich tańców.
KADRA „ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „PRZEMYŚL”
Kierownik – Lucyna Rudawska
Choreograf – Piotr Jop, Marek Kozak
Akompaniament i prowadzenie kapeli ludowej – Henryk Rudawski
Kostiumy – Anna Potoczna

Skład zespołu sobótkowego:

Daniel Maziarz – gitara, flet
Wojciech Wołoszyński – piano
Piotr Dżuła – gitara basowa
Bartłomiej Pietrzak – perkusja
Wioletta Pietrzak – wokal

Chór młodzieżowy prowadzony przez Wiolettę Pietrzak:

Otylia Hadam
Gabriela Żak
Julia Chrapek
Katarzyna Martowicz

Młodzież/ taniec:
Choreografia: Laura Lech
Organizacja grupy: Natalia Wanda

Natalia Wandas i Darek Tymowicz
Laura Lech i Oskar Kaniuczak
Amelia Kacprzuk i Michał Skałuba
Wiktoria Hadam i Michał Bazanowski
Kamila Sokolik i Jakub Chruścicki
Karolina Martowicz i Karol Motyka
Gabriela Marszałek i Marek Martowicz
Katarzyna Pyś i Mateusz Pawłowski
Łukasz Cymbalista

Inicjatywa jest częścią projektu: „Daleko do miasta: narracje o kulturze lokalnej. Vol. 2. DOM. Dofinansowano przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2020”

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Rzeszowie za dofinansowanie naszych inicjatyw.

Koordynacja: Aneta Pepaś-Skowron
Aut. plakatu: Grzegorz Kijanka / Studio Kijanka Przemyśl

Zapraszamy !!!

Uwaga !!! parking na ternie Ośrodka „Błękitny San”
Podczas widowiska obowiązują aktualne wymogi sanitarne (maseczki, dezynfekcja rąk).
Liczba miejsc ograniczona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *